Czym jest mediacja ?
Mediacja to dobrowolny i poufny proces, w którym fachowo przygotowana, niezależna i bezstronna osoba, za zgodą stron, pomaga im poradzić sobie z konfliktem.
Mediacja pozwala jej uczestnikom określić kwestie sporne, zmniejszyć bariery komunikacyjne, opracować propozycje rozwiązań i – jeśli taka jest wola stron – zawrzeć wzajemnie satysfakcjonujące porozumienie.
Jakie sprawy można mediować ?
Mediować można w zasadzie każdą sprawę i konflikt. Najczęściej przedmiotem mediacji rodzinnych stają się sprawy związane ze sposobem sprawowania władzy rodzicielskiej, kwestie dotyczące kontaktów z dziećmi, sprawy majątkowe i spadkowe, w tym wysokość alimentów, konflikty rodzinne czy kwestie sposobów sprawowania opieki nad osobą starszą lub zależną.
Mediacja nie jest jednak dopuszczalna w sprawach m.in. o ustalenie ojcostwa, ustalenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa, przysposobienie, unieważnienie małżeństwa, pozbawienie lub zawieszenie wykonywania władzy rodzicielskiej.
Przeszkodą do prowadzenia mediacji jest również uzależnienie od alkoholu, narkotyków, choroba psychiczna lub przemoc w rodzinie.
Jak przebiega mediacja?
Zgłoszenie sprawy do mediacji można dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego, telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy. Niezależnie od wybranego sposobu, po otrzymaniu zgłoszenia, skontaktuję się ze stronami i zapytam o gotowość do udziału w mediacji. Jeśli pojawią się wątpliwości czy to właściwy kierunek, możemy na samym początku umówić się na spotkanie wstępne (posiedzenie przed mediacją) i porozmawiać o zasadach i sposobie prowadzenia mediacji.
Na początku umówię oddzielne spotkania (tzw. pierwsze posiedzenia mediacyjne), w trakcie których wspólnie omówimy sytuację konfliktową i możliwe jej rozwiązania. Następnie zorganizuję wspólne posiedzenie mediacyjne, w trakcie którego postaram się pomóc stronom negocjować ich propozycje, do czasu rozwiązania konfliktu lub innego zakończenia mediacji.
Jeśli strony wspólnie wypracują porozumienie, to zostanie ono spisane przeze mnie w formie „ugody mediacyjnej”, która następnie może zostać zatwierdzona przez sąd.
Koszty mediacji cywilnych
Koszty mediacji sądowych i umownych ustalone są na jednakowym poziomie, w oparciu o Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2016 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.
Strony ponoszą koszty mediacji po połowie. Istnieje jednak możliwość innego sposobu podziału kosztów pomiędzy stronami, np. poprzez uregulowania kosztów w całości przez jedną ze stron.
CENNIK USŁUG MEDIACYJNYCH
Mediacja cywilna bez określonej wartości przedmiotu sporu
Posiedzenie przed mediacją
80,00 zł
Mediacja właściwa – pierwsze posiedzenie
150,00 zł
Mediacja właściwa – drugie i kolejne posiedzenie
100,00 zł
Zryczałtowany koszt zawiadomienia stron
30,00 zł
Zryczałtowany koszt wynajmu pomieszczenia
70,00 zł
Mediacja cywilna z określoną wartością przedmiotu sporu
1% wartości przedmiotu sporu jednak nie mniej niż 150 złotych
i nie więcej niż 2.000 złotych za całość postępowania mediacyjnego.
Podane kwoty – co do zasady – dotyczą każdej ze stron. Zachęcam jednak do kontaktu ze mną, bowiem koszt ostateczny uzależniony jest od rodzaju i stopnia skomplikowania sprawy, liczby spotkań i uczestników.
Zgłoszenie sprawy do mediacji
Pamiętaj! Ugoda w postępowaniu mediacyjnym zatwierdzona przez sąd ma moc ugody sądowej. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności, a tym samym staje się ona tytułem wykonawczym umożliwiającym dochodzenie roszczeń na wypadek, gdyby strona porozumienia uchylała się od realizacji podjętych zobowiązań.